تور تهرانگردی نوروز 98

 
 
 
 
 

خانه موزه مقدم

با ارزش ترین و به نوعی گران قیمت ترین خانه در دنیا لقب گرفته است. خانه موزه مقدم با قدمتی نزدیک به 120 ساله(در سال 1398) یکی از قدیمی ترین و زیباترین خانه های به جا مانده از دوران قاجاریه است. زمین این خانه به آقا رضا خان اقبال السلطنه بود که محمد تقی خان احتساب الملک پسر ادیب الملک و نوه ی حاجب الدوله آن را خریداری نمود. احتساب الملک از سران و اعیان دوره قاجار محسوب میشود و پادشاهی 4 شاه از(هفت شاه) شاهان قاجار را درک کرده است. از ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه و احمد شاه. احتساب الملک در زمان ناصرالدین شاه به شهرداری تهران برگزیده میشه و برای همین به لقب احتساب الملک ملقب شد. دز مان مظفرالدین شاه  وزیر مختار ایران در سوئیس بوده و در دوره احمد شاه قاجار رئیس تشریفات سلطنتی بود.احتساب الملک که با دختر عموی خود شرف خانم ازدواج کرد و از شرف خانم دارای دو فرزند پسر شد. نام پسر اول را حسن و نام پسر دوم را محسن گذاشتند.

حسن مقدم نویسنده، فعال سیاسی و اجتماعی نیز بود بود ولی در جوانی و در سن 27 سالگی  بر اثر سل درگذشت. از آثار او "جعفرخان از فرنگ برگشته" موجود است که اقتباس های زیادی از آن گرفته شده است. بعد از حسن مقدم، تنها وارث احتساب الملک محسن مقدم بود.

محسن مقدم در سال 1279 هجری شمری به دنیا آمد و تا 11 سالگی در ایران  بود و دوره ابتدایی را در مدرسه آلمانی ها تحصیل میکرد و بعد به مدت 4 سال به اروپا رفت و در لوزان مستقر شد. با شروع جنگ جهانی اول به ایران برگشت وابتدا در دارالفنون و بعد در مدرسه صنایع مستظرفه مشغول تحصیل نقاشی شد. علی رغم مخالفت پدرش، به اروپا برگشت و این بار به ایتالیا و فلورانس رفت و سه سال در آنجا مشغول تحصیل نقاشی شد. مدت کوتاهی در آلمان اقامت گزید و به فرانسه رفت. در فرانسه در انجمن مطالعات ایران و هنر ایران با منشی آنجا آشنا شد و این آشنایی منجر به ازدواج شد.

در سال 1314 به ایران برگشت

موزه مقدم موزه قران در کنار کاخ مرمر موزه مینایی خانه امیر بهادر حمام انصاری(سفره خانه ارسباران) حمام فرد تمیز آتشکده ایزد ورهرام شاه خانه پدری فروغ فرخزاد اولین بانک کارگشایی چاپخانه تابان خانه انیس الدوله بازارچه مهدی موش چارسوق چوبی-خانقاه-

جاذبه های دیدنی منیریه

لیستی از جاذبه های دیدنی شهر تهران در منطقه منیریه

کاخ مرمر

متن کاخ مرمر

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

ohki \nvd \v,dk hujwhld

خانه مینایی

متن خانه مینایی

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

عمارت امیربهادر

متن متن عمارت امیر بهادر

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

موزه قرآن

متن موزه قران

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

حمام انصاری

متن حمام انصاری

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

حمام قوام الدوله در تور عودلاجان

مسجد صنیع دیوان

متن مسجد صنیع دیوان

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

خانه مهربان تهران در تور عودلاجان

عمارت تابان

متن عمارت تابان

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

آتشکده ایزد شاه ورهرام

متن آتشکده

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

حمام فرد تمیز

متن حمام فرد تمییز

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

قنادی لادن

متن قنادی لادن

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

اولین شعبه بانک کارگشایی

متن اولین شعبه بانک کارگشایی

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

خانه پدری فروغ فرخزاد

متن خانه پدری فروغ فرخزاد

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

خانه انیس الدوله

متن خانه انیس الدوله

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

کاروانسرای قزوین

متن کاروانسرای قزوین

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

سقا خانه عزیزمحمد

متن سقاخانه عزیزمحمد

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

چارسوق چوبی

متن چارسوق چوبی

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

خانقاه نعمت الهی ها

متن خانقاه نعمت الهی ها

اطلاعات بیشتر رزرو تور عودلاجان

باغ نظم الملک(ناصری)

ناصرالدین شاه بعد از سفر و بازدید از اروپا در صدد بر آمد تا برای ایجاد نظم در کشور از مستشاران غربی استفاده کند به همین خاطر کنت دو مونت فرت را به عنوان رئیس پلیس به ایران آورد. کنت دو مونت فرت قطعه زمینی در شمال خیابان لاله زار از حاج ابراهیم خان ظهیرالدوله برای ساخت این باغ خرید تا بعد از ساخت تا پایان عمر در آنجا اقامت گزیند.قبل از ساخت این باغ، کنت در پشت پارک ظل السلطان( در محله سرتخت بربری ها) اقامت داشت.بعد از اتمام ساخت کنت به همراه همسر، دو پسر و یک دخترش به آنجا نقل مکان کرد. در حال حاضر قسمتی از بنای عمارت در خیابان لاله زار تقاطع منوچهری وجود دارد که به انبار لوستر فروش ها تبدیل شده است. جانمایی و مشخصات باغ نظم الملک به شرح زیر است:

شمال: خیابان کوشک

شرق:دروازده دولت(خیابان سعدی)

جنوب: خیابان باغ ظهیرالدوله

غرب: خیابان شمالی مخبرالدوله

باغ پسته بیگ(پسته بک)

در محله ای از توابع چاله میدان در نقشه یتهران در سال 1275 هجری قمری در شمال کوچه منشعب از گذر امامزاده یحی به سمت شرق نام دو باغ مشخص شده است.باغ وقف در سمت شرق و باغ حسینقلی خان در سمت غرب. با این حال در نقشه رسم شده توسط حاج عبدالغفار نجم الدوله به جای باغ وقف، نام باغ پسته بیگ(باغ پسته بک) برده شده است. از وجه تسمیه این باغ اطلاعی در دست نیست اما محتملا در عهد ناصرالدین شاه و توسط اعیان و بزرگان انواع درخت های مثمر و گل و گیاهان از سایر نقاط کشور به تهران آورده شده اند که در این باغ پسته کاشته شده بوده. در نزدیکی این محل تکیه ای به همین نام(تکیه پسته بیگ) وجود داشته که در سال 1318 توسط وزارت فرهنگ تخریب و طی دو سال دبستانی به جای آن ساخته شد. در حال حاضر میدانگاهی با نام باغ پسته بک در این محل وجود دارد.

عمارت انیس الدوله

انیس الدوله که از آن به عنوان سوگلی ناصرالدین شاه نام برده میشود، بعد از ترور ناصرالدین شاه در عمارتی در خیابان ولیعصر(روبروی مهدیه تهران) باقیمانده ی عمر خویش را سپری کرد. این بنای زیبا 721 متر مربع وسعت دارد که تنه درختان کهن سال آن، از قدمت این عمارت 140 ساله خبر میدهند. در حال حاضر این ملک در اختیار اتحادیه گوشت گوسفندی تهران است. مالک رایزنی های بسیاری با میراث فرهنگی جهت واگذاری و فروش ملک انجام داده است که به دلیل کمبود بودجه سازمان میراث فرهنگی، فعلا تبدیل این عمارت به موزه را غیرممکن کرده است. 

انیس الدوله که دخترکی چوپان و یتیم در روستای امامه لواسان بود که روزی ناصرالدین شاه برای شکار در لواسان با آن روبرو شد و در مدت بسیار کوتاهی، ناصرالدین شاه به او علاقه ی شدیدی پیدا کرد و به مرور تبدیل به سوگلی ناصرالدین شاه با بیش از 85 زن عقدی و دائم شد.